KLASA 6 Polska Kazimierza Wielkiego
Lekcja
Temat: Polska Kazimierza Wielkiego
KRÓL KAZIMIERZ III WIELKI (1333-1370)
1. Ojcem Kazimierza Wielkiego był Władysław Łokietek, który przez cały okres swojego panowania toczył liczne wojny. W 1320 roku został koronowany na króla. Zjednoczył tylko cześć ziem dawnego państwa polskiego: Wielkopolskę oraz Małopolskę, które przekazał synowi.
2. Kazimierz Wielki rządy rozpoczął w 1333 roku. Król przez cały okres swojego panowania starał się unikać wojen, aby przeprowadzić reformy i wzmocnić Królestwo Polskie.
3. Pamiętaj, że król nie doczekał się męskiego potomka. Był ostatnim władcą z dynastii Piastów. Rządy po Kazimierzu Wielkim przejął jego siostrzeniec Ludwik Węgierski z dynastii Andegawenów.
3. Pamiętaj, że król nie doczekał się męskiego potomka. Był ostatnim władcą z dynastii Piastów. Rządy po Kazimierzu Wielkim przejął jego siostrzeniec Ludwik Węgierski z dynastii Andegawenów.
DYPLOMACJA ZAMIAST WOJNY 📜👌😇
1. Państwo, które odziedziczył Kazimierz Wielki znajdowało się w trudnym położeniu. Król czeski chciał przyłączyć do swojego państwa Śląsk, a od północy zagrażali nam Krzyżacy. Przyjazne stosunki utrzymywaliśmy tylko z potężnym Królestwem Węgierskim. Siostra naszego władcy - Elżbieta Łokietkówna była królową węgierską.
2. Pokój z Krzyżakami w Kaliszu w 1343 roku
Kazimierz Wielki w zamian za rozejm zgodził się, aby Krzyżacy zachowali Pomorze Gdańskie, Zostawił sobie jednak tytuł "pana i dziedzica Pomorza", co w przyszłości dawało jego następcom prawo do ubiegania się o odzyskanie tych ziem.
3. Rozejm z Czechami
Król czeski Jan Luksemburski zgodził się na rozejm z Kazimierzem Wielkim, ale w zamian Śląsk został przyłączony do państwa czeskiego. Pamiętaj! Do XX wieku Śląsk był poza granicami Polski.
4. Przyłączenie Rusi Halickiej
Poniesione straty terytorialne Kazimierz Wielki wyrównał poprzez przyłączenie Rusi Halickiej, przez którą przebiegały ważne szlaki handlowe.
- Wskaż ziemie, które zostały przyłączone do Królestwa Polskiego za czasów Kazimierza Wielkiego.
- Wymień państwa, z którymi sąsiadowało Królestwo Polskie.
- Wskaż stolicę Królestwa Polskiego.
Źródło:www.epodreczniki.pl
UCZTA U WIERZYNKA 🍰🍷🍇
We wrześniu 1364 roku w Krakowie zjawili się cesarz i król czeski Karol IV oraz król węgierski Ludwik. Król Polski Kazimierz pełnił zaś ogromnie prestiżową i odpowiedzialną rolę arbitra w sporze pomiędzy nimi. Kazimierzowi udało się doprowadzić do uroczystego podpisania układu pokojowego, co stanowiło niewątpliwy polityczny sukces Polski na arenie międzynarodowej.
CZYM KRÓL KAZIMIERZ ZASŁUŻYŁ SOBIE NA PRZYDOMEK WIELKI? 👑👑👑
- Kazimierz Wielki wspierał rozwój rzemiosła, rolnictwa i handlu. Budował nowe miasta, które otrzymały od króla przywilej zwany prawem składu. Prawo to zobowiązywało każdego podróżującego kupca do zatrzymania się w w mieście i wystawienia swoich towarów.
- Król wspierał też wydobycie surowców naturalnych. Do najcenniejszych należała sól, której używano do zabezpieczenia mięsa przed zepsuciem. Bogate złoża soli znajdowały się w Wieliczce i Bochni. Zyski ze sprzedaży soli szły do skarbu królewskiego.
- Kazimierz Wielki, by usprawnić handel, nakazał bicie własnej srebrnej monety – grosza krakowskiego.
- Z inicjatywy króla zostało uporządkowane i ujednolicone prawo.
- Władca założył także pierwszą w Polsce uczelnię - Akademię Krakowską.
GROSZ KRAKOWSKI
ORLE GNIAZDA - ZAMKI I WAROWNIE OBRONNE
AKADEMIA KRAKOWSKA 1364r.
RADA KRÓLEWSKA
HANDEL SOLĄ -KOPALNIA SOLI W WIELICZCE I BOCHNI
Film edukacyjny Nauk przemożnych perła - Akademia Krakowska 🎬🎓🏫
Źródło: Dziecięcy Uniwersytet Ciekawej Historii https://www.youtube.com/watch?v=kctgLm9Jk8g
Komentarze
Prześlij komentarz