KLASA 6 W czasach ostatnich Jagiellon贸w 馃憫馃挵馃挘
Lekcja
Temat: W czasach ostatnich Jagiellon贸w
Polityka dynastyczna Jagiellon贸w
Dzi臋ki ma艂偶e艅stwu Jagie艂艂y z Jadwig膮 Andegawe艅sk膮 Jagiellonowie zasiedli na tronie polskim, a kolejne ma艂偶e艅stwa rozszerzy艂y ich w艂adz臋 i wp艂ywy w ca艂ej Europie 艢rodkowej i Wschodniej. Wprawdzie trony w wi臋kszo艣ci pa艅stw tego regionu by艂y elekcyjne, ale zwi膮zki ma艂偶e艅skie u艂atwia艂y, a niekiedy wr臋cz gwarantowa艂y wyb贸r.
Tak by艂o z tronem czeskim, na kt贸rym w 1471 r. zasiad艂 najstarszy syn Kazimierza Jagiello艅czyka W艂adys艂aw. W 1490 r. zosta艂 kr贸lem W臋gier, a dzieci i wnuki Kazimierza Jagiello艅czyka panowa艂y w niemal wszystkich udzielnych ksi臋stwach tej cz臋艣ci Europy.
Praca z map膮 馃憖馃審❌
Wska偶 pa艅stwa, w kt贸rych w艂adali w艂adcy z dynastii Jagiellon贸w.
Rodzina Zygmunta I Starego
Kto jest kim? Zadanie dla tych najbardziej ambitnych 馃憖馃挭馃槆
W rz臋dzie g贸rnym, od lewej: Zygmunt Stary, Bona Sforza, Zygmunt II August, El偶bieta Habsbur偶anka (c贸rka Ferdynanda I Habsburga, kr贸la Czech i W臋gier, i Anny Jagiellonki, 偶ona Zygmunta Augusta), Barbara Radziwi艂艂贸wna. W rz臋dzie dolnym, od lewej: Katarzyna Habsbur偶anka (m艂odsza siostra El偶biety), Izabela Jagiellonka (c贸rka Zygmunta Starego i Bony Sforzy, 偶ona Jana Zapolyi, kr贸lowa W臋gier), Katarzyna Jagiellonka (siostra Izabeli, 偶ona Jana Wazy, ksi臋偶na Finlandii i kr贸lowa Szwecji), Zofia Jagiellonka (c贸rka Kazimierza IV Jagiello艅czyka i El偶biety Rakuszanki, margrabina brandenburska na Ansbach i Bayreuth, 偶ona Fryderyka Hohenzollerna, matka Albrechta Hohenzollerna), Anna Jagiellonka (kr贸lowa Polski, 偶ona ksi臋cia Siedmiogrodu, kr贸la Polski Stefana Batorego).
Polityka zagraniczna Zygmunta I Starego 馃憫 1506-1548
Wojna z Moskw膮 o Smole艅sk 1514r. 馃挘馃挘馃挘
Pot臋ga Jagiellon贸w i Litwy wyros艂a na Wschodzie, dzi臋ki mozolnemu zbieraniu rozbitych przez Mongo艂贸w pa艅stewek ruskich. Najskuteczniejszym konkurentem okaza艂o si臋 w tym procesie Wielkie Ksi臋stwo Moskiewskie. Na pocz膮tku XVI w. dosz艂o do konfrontacji obu pot臋g. Litwini mogli liczy膰 w tej walce na Polak贸w. Moskwa szuka艂a sojusznik贸w w艣r贸d wrog贸w obu pa艅stw – u cesarza Austrii i w zakonach rycerskich.
Na pocz膮tku XVI wieku zjednoczone ksi臋stwa ruskie rozpocz臋艂y wojn臋 z Litw膮. W 1514 r. armia moskiewska zdoby艂a wa偶n膮 strategicznie twierdz臋 Smole艅sk, a wielkie litewsko‑polskie zwyci臋stwo w bitwie pod Orsz膮 wojsk polsko litewskich pod wodz膮 hetmana Konstantego Ostrogskiego powstrzyma艂o jedynie poch贸d armii Wasyla III na Wilno. Smole艅sk pozosta艂 w r臋kach Wielkiego Ksi臋stwa Moskiewskiego.
Praca z map膮 馃憖馃審❌
Wska偶 ziemie zagarni臋te przez Moskw臋 w XVI wieku.
Przyczyny: pr贸ba rozbicia sojuszu antypolskiego zawi膮zanego prze Moskw臋, Krzy偶ak贸w i Austri臋.
Kto zawar艂 uk艂ad?
- cesarz Maksymilian I Habsburg (Austria)
- kr贸l Zygmunt I Stary (Polska i Litwa)
- kr贸l W艂adys艂aw Jagiello艅czyk (Czechy i W臋gry)
Postanowienia
Po wyga艣ni臋ciu linii czesko-w臋gierskiej Jagiellon贸w (bezpotomnej 艣mierci kr贸la), tron Czech i W臋gier mia艂 przypa艣膰 dynastii Habsburg贸w.
艢luby wiede艅skie 馃懓馃拹馃拲
Niech inni si臋 bij膮, a Ty szcz臋艣liwa Austrio 偶e艅 si臋...
Cesarz zobowi膮za艂 si臋 zaprzesta膰 popierania Krzy偶ak贸w i Moskwy przeciwko Polsce, w zamian Jagiellonowie zgodzili si臋 na realizacj臋 podw贸jnego ma艂偶e艅stwa dzieci W艂adys艂awa – Anny i Ludwika II Jagiello艅czyka, z wnukami cesarza Ferdynandem i Mari膮.
Zmierzch Jagiellon贸w 馃槗
Uk艂ad ten pozornie korzystny dla Polski, okaza艂 si臋 politycznym sukcesem Habsburg贸w, zapewniaj膮c im sukcesj臋 w Czechach i na W臋grzech po 艣mierci Ludwika Jagiello艅czyka (zgin膮艂 w 1526rr. pod Mohaczem).
Ostatnia wojna z Krzy偶akami 1519-1525 馃挘馃挘馃挘
Przyczyny: Prusy Zakonne nie dotrzyma艂y pokoju toru艅skiego z 1466r. Krzy偶acy d膮偶yli do suwerenno艣ci i chcieli zrzuci膰 zale偶no艣膰 lenn膮 od Polski oraz odzyska膰 utracone Pomorze Gda艅skie.
Postacie:
- kr贸l Zygmunt I Stary
- wielki mistrz zakonu Albrecht Hohenzollern (siostrzeniec kr贸la Polski)
Praca z map膮 馃憖馃審❌
Wska偶 lenna pa艅stwa polskiego w XVI wieku.
Przebieg wojny
W 1519r. wojska polskie uderzy艂y w kierunku Kr贸lewca i oblega艂y Kwidzy艅 oraz Pas艂臋k, kt贸re zosta艂y zdobyte wiosn膮. Jednocze艣nie flota kaperska zablokowa艂a porty krzy偶ackie. W obronie zagro偶onego zakonu stan臋li legaci papie偶a Leona X, kt贸rzy oskar偶yli Polsk臋 o podnoszenie r臋ki na rycerstwo chrze艣cija艅skie, w obliczu gro藕by najazdu Tureckiego. By艂a to gra na czas Albrechta Hohenzollerna, kt贸ry czeka艂 na posi艂ki. Kontrofensywa krzy偶acka ruszy艂a w lipcu 1520 roku. Walki trwa艂y do stycznia 1521 roku, kiedy to wojska krzy偶ackie bezskutecznie szturmowa艂y twierdz臋 w Olsztynie, przygotowan膮 do obrony przez Miko艂aja Kopernika. W obliczu nowego najazdu Turk贸w Osma艅skich na W臋gry, na wiosn臋 1521 strony zgodzi艂y si臋 podpisa膰 zawieszenie broni na cztery lata.
Zamek w Olsztynie
Pok贸j krakowski 1525r. 馃摐
- kr贸l Polski zgodzi艂 si臋 na sekularyzacj臋 Zakonu i przekszta艂cenie go w 艣wieckie Ksi臋stwo Pruskie
- ksi膮偶臋 Albrechtem Hohenzollernem jako w艂adc膮 mia艂 obowi膮zek z艂o偶enia ho艂du lennego i udzielania pomocy wojskowej w przypadku prowadzenia przez Polak贸w wojny;
Z czasem ksi膮偶臋 Albrecht Hohenzollern przeszed艂 na luteranizm, a tym samym Prusy Ksi膮偶臋ce sta艂y si臋 pa艅stwem protestanckim.
Ho艂d pruski
W dniu 10 kwietnia 1525 roku odby艂a si臋 uroczysto艣膰 z艂o偶enie ho艂du przez Albrechta Hohenzollerna. Rozstrzygni臋cie to by艂o krytykowane przez historyk贸w, kt贸rzy podkre艣lali, 偶e nie wykorzystano mo偶liwo艣ci likwidacji wrogiego pa艅stwa i w艂膮czenia go do Polski. Niemal 250 lat p贸藕niej spadkobiercy tego pa艅stwa dokonali rozbioru Rzeczypospolitej.
Obraz namalowany w 1882 przez Jana Matejk臋 przedstawiaj膮cy „Ho艂d pruski” w Krakowie w 1525 r.
殴r贸d艂o:www.epodreczniki.pl
Zapraszam na film Kod Matejki, kt贸re znajdziecie na kanale Polimaty na YouTube 馃憖馃幀馃挱
殴r贸d艂o: https://www.youtube.com/watch?v=YTY7PZBQwC4
Rywalizacja o Inflanty 馃摐
W 1561r. mistrz inflandzkiego zakonu krzy偶ackiego Gotthard Kettler z艂o偶y艂 ho艂d lenny Zygmuntowi II Augustowi i odda艂 swoje pa艅stwo pod opiek臋 Polsce i Litwie;
Gotthard Kettler zachowa艂 dla siebie Kurlandi臋 i Semigali臋, kt贸re sta艂y si臋 lennem Polski i Litwy. Pozosta艂e ziemie Zakonu Kawaler贸w Mieczowych - Inflanty zosta艂y przy艂膮czone do Polski i Litwy.
1563-1570 wojna o Inflanty 馃挘馃挘馃挘
Do walki o te ziemie w艂膮czy艂a si臋 Rosja, Szwecja i Dania. Wojna toczy艂a si臋 na l膮dzie oraz na morzu. W wyniku pokoju postanowiono, 偶e Szwecja otrzyma Estoni臋, Dania wyspy na Ba艂tyku, a w granicach Polski pozostan膮 Inflanty ze stolic膮 w Rydze.
Praca z map膮 馃憖馃審❌
Wska偶 lenna Polski i Litwy. Kto w艂ada艂 tymi ziemiami?
NOTATKA Z LEKCJI ONLINE
1. W XVI wieku Jagiellonowie rz膮dzili w 4 pa艅stwa: w Polsce, na Litwie, w Czechach i na W臋grzech.
2. Ostatnimi w艂adcami z dynastii Jagiellon贸w byli:
- Zygmunt I Stary 1506-1548
- Zygmunt II August 1530-1572 (elekcja vivente rege "za 偶ycia kr贸la" Zygmunta I)
3. Polityka zagraniczna Zygmunta I Starego
a) Uk艂ad w Wiedniu z 1515r. z cesarzem Maksymilianem I Habsburgiem
- przyczyna: rozbicie sojuszu Krzy偶ak贸w, Moskwy i Austrii przeciwko Jagiellonom
- skutki: po 艣mierci Ludwika II Jagiello艅czyka w 1526r. tron Czech i W臋gier dla dynastii Habsburg贸w
b) ostatnia wojna z Zakonem Krzy偶ackim 1519-1525
- przyczyna: Krzy偶acy chcieli odzyska膰 utracone w 1466r. Pomorze Gda艅skie oraz znie艣膰 zale偶no艣膰 lenn膮 od Polski
- skutek: Ho艂d pruski 1525r.
☑ kr贸l Polski zgodzi艂 si臋 na sekularyzacj臋 Zakonu i przekszta艂cenie go w 艣wieckie Ksi臋stwo Pruskie
☑ by艂y wielki mistrz krzy偶acki Albrecht Hohenzollern z艂o偶y艂 ho艂d lenny przed kr贸lem Zygmuntem I Starym
Ksi膮偶臋 Albrecht Hohenzollern przechodzi na luteranizm.
4. W 1526r. po 艣mierci ostatniego ksi臋cia mazowieckiego z dynastii Piast贸w, Mazowsze przy艂膮czone bezpo艣rednio do Kr贸lestwa Polskiego.
5. W 1561r. Inflanty zosta艂y przy艂膮czone do Polski i Litwy.
Komentarze
Prze艣lij komentarz